ראיון עם יזמית ששינתה את כל החוקים

עם מחלה נדירה ובכיסא גלגלים, דיאנה שנייר הצליחה להוכיח שאפשר להתגבר על כל המכשולים

ספרי/י לי קצת על עצמך ועל המוגבלות הבריאותית שלך. מתי אובחנת וכיצד היא משפיעה על חייך?

היום אני לא יכולה לדמיין את עצמי שונה, אבל הכל התחיל כשחליתי במחלה נוירולוגית קשה בגיל צעיר, שהובילה אותי למוגבלות פיזית חמורה ברגליים בידיים. כעתודאית התחלתי את לימודי הנדסת תוכנה ותכננתי לעבוד בהיי טק אבל המצב הבריאותי שלי הלך והחמיר. תוך מספר שנים מצאתי את עצמי מרותקת לכיסא גלגלים, בקושי יכולה לצאת מהבית. 

מהתחלה איבדתי כל האמונה שאוכל לעבוד ולממש את הפוטנציאל שלי במקצוע. הרגשתי חלשה ונחותה לעומת אנשים בריאים ויכולתם. פחדתי שאכשל אם אנסה לעבוד במצבי. האם אוכל לעמוד בלחץ? מה יקרה כשארגיש לא טוב או אצטרך אשפוז? רק המחשבות אם ואיך חגו בראשי וזה פגע קשות בביטחון העצמי שלי. ויתרתי על הקריירה.

מה גרם לך להחליט להקים עסק עצמאי?

נקודת מפנה הייתה כשגיליתי מחדש את הכוח הפנימי שלי דרך עיסוק בספורט פראלימפי. בסביבת ספורטאים נחשפתי לאפשרויות שונות לתעסוקה לנכים. הבנתי שיש בי יכולות שאני לא ממצה, ושאסור לי לוותר על החלומות שלי.

החלטתי לנסות לפתוח עסק קטן משלי. בהתחלה רק בתחום הגרפיקה, אחר כך הוספתי עיצוב אתרים. עם ההתקדמות שלי בספורט נכנסתי לתחום הרצאות העצמה. שמחתי שכעצמאית אני קובעת את קצב העבודה, מוסיפה, מערבבת. זה לחלוטין שינה את משחק המוגבלות עבורי. מהר מאוד הבנתי שהעיסוק שלי משנה לא רק את איכות החיים שלי אלא גם של הסובבים.

אילו אתגרים וקשיים צצו בפנייך בהקמת העסק בהיותך אדם עם מוגבלות?

עם הזמן המצב הבריאותי השתנה לרעה, אבל התשוקה להמשיך להתפרנס ולהתקדם בחיים, בערה ובוערת. למדתי לתכנן את העבודה כך שימנע מממני עומס יתר, להוסיף עבודה מהבית בשעות גמישות הנוחות לי, ללא לחץ. בגדול, כל פעם מתאימה את העבודה לצרכים שלי ומחזירה שליטה לחיי. כיזמית אני מאמינה שתמיד יש דרך להתפרנס תוך מימוש הפוטנציאל שלי.

מהן התובנות שלך כאישה עם מוגבלות המנהלת עסק עצמאי? מה למדת על עצמך בדרך?

יש נשים וגברים שמתמודדים עם מחלה או מגבלה, ובתקופות מאתגרות בריאותית היזמות יכולה להיות מאיימת. גם אני תמיד חשבתי: מה אם אגיש רע ולא אוכל לתת שירות? עם זאת, בעזרת שימוש בכלים לבניית עסק, כמו בנית תוכנית עסקית ושיווקית ואסטרטגיות ניצול זמן, אפשר "להתאים" את העסק לצרכים שלי. עם יד על הלב, השינוי הדרמטי בחשיבה העסקית התרחש אצלי כשהגעתי להכשרה של ווינוורק. מאז, אני רואה עולם העסקים מאתגר מאשר מפחיד, והכלים לדיוק העסק שרכשתי בהכשרה מאפשרים לי להתאים במקום לוותר. היום אני לא רואה דרך אחרת ובכל הזדמנות אני מעלה את האפשרות ליזמות בפני אנשים עם מגבלה שמתלבטים האם לחזור לעבודה. זו הדרך שלי לעצמאות כלכלית ומימוש עצמי.

אילו עצות היית נותנת לאנשים עם מוגבלות שרוצים להקים עסק עצמאי?

חשוב לי להעביר שגם כשהדרך נראית חסומה, אפשר למצוא פתרונות יצירתיים. המפתח הוא לעולם לא לוותר על החלומות והשאיפות שלנו. יש לא מעט דוגמאות להצלחות למרות (ואולי בזכות) המחלה או המגבלה. חפשו השראה וקדימה, קפלו את השרוולים. בהצלחה!

תוכן עניינים