סוד ההצלחה של ביישנים

"אני ביישן.ית"

"הוא פשוט ביישן"

"הילד שלי ביישן"

איך נמדד אדם "ביישן"? כשהוא מעדיף לשבת לבד במקום עם החבר'ה? כשהקול שלו בקושי נשמע בסיטואציות שונות? 

אנשים הם לא ביישנים או חברתיים. אנשים הם מופנמים או מוחצנים וההבדל ביניהם הם מה קורה לאנרגיה שלהם בסיטואציות חברתיות.

אנשים מוחצנים נהנים מסיטואציות חברתיות, זה ממלא אותם באנרגיה ומעצים אותם. אלה האנשים שאחרי המסיבה ממשיכים לאפטר פרטי.

אנשים מופנמים נהנים מהלבד, סיטואציות חברתיות מרוקנת אותם אנרגטית, הם יכולים להנות מהסיטואציות האלה, אך אחריהן הם זקוקים למלא את מצברי האנרגיה שלהם לבד.

ניתן לראות את ההבדל גם בגילאים צעירים – לי למשל יש 2 ילדים –אחד מכל סוג, הבכור פורח בפעילויות חברתיות, כל הזמן דואג להקיף את עצמו בחברים, משמיע את קולו ודואג לקחת את הפוקוס, הוא אוהב את זה. אחיו, לעומתו, מעדיף את הפינה שלו, מעדיף שהפוקוס ילך למישהו אחר, הוא מאוד נהנה עם החברים שלו ומשתתף במשחקים ובחוגים. אבל אחרי שאלה מסתיימים הוא רוצה להיות לבד, בשקט שלו.

מופנמות-מוחצנות הוא ציר כאשר כל אחד מאיתנו נוטה לכיוון מסויים ולכל כיוון יש את היתרונות שלו:

למופנמים יש יכולת לעמוד בפני קהל. אומנם הם לא מחפשים את זה, אבל כשמגיע תורם הם מדברים. הם יותר נוטים לבדוק דברים, לחשוב לעומק, אובייקטיבים מול עובדות, נקודת הייחוס שלהם פנימית. 

המוחצנים עובדים טוב בצוות, מניעים תהליכים, סוחפים אחריהם אנשים. באופן מפתיע, לאנשים מוחצנים יש יותר סיכוי לפתח פחד במה וחרדת דיבור בפני קהל – דעת הסביבה החיצונית מפעילה וחשובה להם מאוד ולכן הם עלולים לחשוב שהתנהגותם, הנאום, ההרצאה אינם מספיק טובים.

אנשים מופנמים יכולים להציג התנהגויות שמיוחסות למוחצנים וההפך – לדוגמא: יש הרבה אנשי ציבור שהם מופנמים – דובר צה"ל דניאל הגרי, הזמר עידן עמדי, אלברט איינשטין וביל גייטס. אישיותם אומנם מופנמת, הם יעדיפו ערב בבית מאשר מסיבה המונית ועבודה עצמאית על פני קבוצתית.

מאידך שחקנים כמו מתי'ו פרי ז"ל, רובין ויליאמס, אופרה הם בעלי אישיות מוחצנת ועדיין אופרה וינפרי ומתי'ו פרי הוציאו לאור ספרים – משימה הדורשת עבודה עצמית וריכוז.

אז רגע,. אם אני עם אישיות מופנמת, מה זה אומר עלי כבעל או בעלת עסק? 

האמת, שממש כלום. לכל אישיות יש את היתרונות המופלאים שלה וכל אישיות יכולה לחולל פלאים בעסק. יחד עם זאת על מנת להתקדם ולהצליח חשוב לדעת איזה טיפוס אישיות יש לך כדי לתעל את החוזקות האחרות שלך.

אחזור ואדגיש  – אין טיפוס אישיות יותר טוב מהשני! מוחצן לא טוב יותר ממופנם ולהפך.

ביל גייטס מלמד אותנו שבזכות תכונותיהם, אנשים מופנמים יכולים להגות רעיונות ולפתח אותם ובעזרת העסקת מוחצנים בחברה להוציא אותם אל העולם. ביל גייטס הוא מופנם ועדיין נשא נאומים השתתף בהשקות בזכות תיעול חוזקותיו האישיות ולמידת מיומנויות שסייעו לו בכך.

עידן עמדי עומד ושר על במות ומופיע כשחקן בטלויזיה בזכות נקודת הייחוס הפנימית, בזכות ההתמקדות במה שחשוב לו – השירה והשמחה שהיא מביאה איתה.

כשברור לך מה חשוב באמת, אין זה משנה אם האישיות מוחצנת או מופנמת. משנה ההתנהגות והמיומנויות שלמדת כדי להשיג את' הייעוד שלך, המטרה שלך, ה'למה' שלך.

על למידת מיומנויות והפיכתן להרגל ארחיב במאמר הבא.

ליאת זינגר

תוכן עניינים